Podsumowanie Ciśniańskiego Jarmarku Turystycznego i festiwalu Magiczne Bieszczady 2018

W dniach 3 i 4 sierpnia 2018 roku, wszyscy mieszkańcy i goście gminy Cisna mogli wziąć udział w trzeciej już edycji Ciśniańskiego Jarmarku Turystycznego i festiwalu muzycznego Magiczne Bieszczady. Tak jak podczas ubiegłych edycji inicjatywy organizowane przez Fundację Tylko Bieszczady były bezłatne i otwarte dla wszystkich.

W piątek 3 sierpnia na terenie agroturystki Tramp rozpoczynaliśmy od wieczoru poetyckiego, którego głównym punktem było ogłoszenie wyników ogólnopolskiego konkursu krótkich form literackich Bookowisko 2018. Jury w składzie Marcin Rapacz, Marek Petrykowski, Aleksandra Starostecka, Rafał Dominik, Tomasz Rezjdrowicz zadecydowało przyznać:

III miejsce dla Katarzyny Ligockiej za wiersz Bieszczadzkie uroczysko

II miejsce dla Marty Sidorowskiej za wiersz Jaśliska

I miejsce dla Tadeusza Knyziaka za wiersz Niżej niż połonina

Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy, a uczestnikom dziękujemy za liczny udział w naszym konkursie i oczywiście zapraszamy do udziału w trzeciej edycji konkursu.

W tym roku, podczas poetyckiego wieczoru nową inicjatywą był Przylądek Poezji, gdzie można było zapoznać się z twórczością zaprzyjaźnionych poetów, porozmawiać o literaturze i usiąść przy świecach, aby wysłuchać wieczornych koncertów.

Pierwszymi artystami, którzy zawitali na trampowskiej scenie byli Józef Bilski, lauerat ubiegłorocznego konkursu Bookowisko i zespół Zawiani, którzy w poetycko – muzycznej formule przybliżyli nam twróczość Józefa oraz innych bieszczadzkich twórców.

Następnymi na scenie byli Tomasz Olesiński i Yopek Roztropek czyli duet gitarowy w autorskich programie Tomasza, który zabrał nas w męski nieco chropowaty świat rodowodem ze Śląska.

Ostatnim wykonawcom był nie kto inny jak Łukasz Majewski, który przedstawił nam swój Niebajkowy świat, a świata tego wysłuchać będzie zawsze „warto”. W tym miejscu dziękujemy Łukaszowi nie tylko za udany koncert, lecz za wszystkie te dni, a raczej noce przy ognisku, podczas których wraz m.in. z Krzysiem „Piórem” umijali nam czas przedfestiwalowy, tworząc niezwykły duet późnonocnych, wczesnorannych artystów, udowadniając, że muzykę mają nie tylko w „rękach” ale też w sercach.

4 sierpnia, podczas Ciśniańskiego Jarmarku Turystycznego nasi goście mogli odwiedzić wystawę muzealno- fotograficzną „Cisna w drodze do niepodległości”, w której, upamiętniając stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, można było zapoznać się z historią naszego regionu, jej rozwojem i zmianami jakie zaszły w naszej małej ojczyźnie. Przy okazji każdy z przebywających na Trampie mógł wziąć udział w warsztatach malowania kamieni, warsztatach tkackich, malowania twarzy, szycia pluszowych zabawek, jak również zapoznać się z ofertą przybyłych wystawców.

Głównym punktem Jarmarku były warsztaty hutnicze prowadzone przez mistrza ślusarstawa Andrzeja Domkę. Warsztaty nawiązują do tradycji zagłębia hutniczego, które w XVIII i na początku XIXw. rozwijał w Cisnej ród Fredrów. W tym roku Pan Andrzej na żywo wytopił i odlał z metalu figurki dobrych aniołów, które, za namową gości, zostały zlicytowane na rzecz Fundacji. Każdy z przybyłych gości mógł również wybić pamiątkowy Ciśniański Dukat ze specjalnym rewersem upamiętniającym stulecie odzyskania niepodległości. Po upalnym dniu spędzonym przy piecu hutniczym przyszedł czas na rześki wieczór.

Jak zawsze wieczorem zaprosiliśmy naszych gości na serię koncertów w ramach festiwalu Magiczne Bieszczdy.

Rozpoczęliśy od Arka Zawilińskiego i jego bluesowej podróży przez świat, ludzi i samego siebie. Następni na scenie pojawili się członkowie zespołu Cisza Jak Ta, która jak zawsze porwała do śpiewu i zabawy wszytskich gości naszego Festiwalu, pozostawiając wrażenie niedosytu. Ten niedosyt wypełnił Daniel Gałązka z zespołem, któremu towarzyszył poeta i autor tesktów Piotr Brymas. Gdy wydawało się, że już niczego nie potrzeba do pełni szczęścia, nasi goście rozsiedli się pod trampowskimi wiatami, a tam czekali już na nas Michał z Ciszy, Daniel ze swoim zespołem, Pióro, Fasolka i Paweł „Pablo Flamingo”, czyli zestaw gitarzystów, który nie dawał przez długie godziny ani zasnąć, ani zapaść ciszy, dał za to dużo radości i ogromną dawkę wspaniałej muzyki.

Wszystkim naszym gościom i artystom serdecznie dziękujemy za przybycie i wzięcie udziału w Ciśniańskim Jarmarku Turystycznym i festiwalu Magiczne Bieszczady.

W tym miejscu chcemy podziękować tym, bez których zorganizowanie takiego wydarzenia byłoby dużo trudniejsze. Byli to: firma Nexter z Przyszowic, Urząd Gminy Cisna, Wierzba sp.z o.o., agroturystyka Tramp, Gościniec na Łozach, Relevant Solutions Piotr Wierzbicki.

Z całego serca pragniemy podziekować naszym wspaniałym wolontariuszom – przyjaciołom, dla których i z którymi warto takie wydarzenia organizować. Dziękujemy: Agnieszce i Tomkowi oraz innym Piernikom Toruńskim, Kasi i Kamilowi z Siedlec oraz ich dzieciom, Wojtkowi (alias Bies z Trampa), Panu Eugeniuszowi „Mojżeszowi”, Pani Eli Garsztce, Anecie Dotce i Joli „Fasolce” za prowadzenie naszych festiwalowych dni, Pluszakom, Małgosi i Markowi rodem z późnego średniowiecza, Gabrieli Dąbrowskiej, która malowała twarze naszych pociech, Piotrkowi „Mechanikowi”,wreszcie Gosi i Robertowi z Jasła.

Dziękujemy za wspólne dni i zapraszamy na przyszłoroczny Jarmark Turystyczny i festiwal Magiczne Bieszczady.